Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Pielęgnacja cery wrażliwej

Ocena (0 / 5,00)
Pielęgnacja cery wrażliwa
 
Wrażliwość skóry najczęściej objawia się obniżoną tolerancją na różnego rodzaju czynniki środowiskowe.  Należą do nich silne zmiany temperatur i wilgoci powietrza, zanieczyszczenia tj. smog lub dym papierosowy, potencjalne alergeny, jak również niektóre surowce stosowane do produkcji chemii gospodarczej i kosmetyków.  Osobom posiadającym skórę wrażliwą często towarzyszy uczucia dyskomfortu opisywane jako pieczenie, ściągnięcie lub napięcie skóry oraz swędzenie. Często pojawiają się również zaczerwienienia, obrzęk lub zmiany liszajowate.  Podobnie jak cera sucha, skóra wrażliwa najczęściej definiowana jest jako skóra z zaburzeniami funkcji barierowych naskórka oraz nadmierną aktywnością naczyń krwionośnych.  Szczególnie uwrażliwiony, ze względu na dużą zawartość histaminy, jest obszar wokół oczu oraz ust. W przypadku często pojawiających się reakcji alergicznych lub podrażnień, dermatolodzy zalecają wykonanie tzw. próby płatkowej. Umożliwia to wykrycie i wyeliminowanie składników bądź nawet gotowych produktów niekorzystnie wpływających na stan naszej skóry.
 
Kluczową zasadą obowiązującą w pielęgnacji skóry wrażliwej jest stosowanie najprostszych kompozycji kosmetycznych. Zasada ta dotyczy zarówno preparatów myjących jak również emulsji i żeli nawilżających. Substancje aktywne, konserwanty, barwniki i kompozycie zapachowe powinny zostać wyeliminowane na rzecz niezbędnych emolientów, ograniczających ucieczkę wody i wzmacniających funkcję barierową skóry. Niezwykle istotne jest aby pH kosmetyków było dostosowane do pH powierzchni skóry. 
 
Podobnie jak w przypadku skóry suchej oczyszczanie powinno odbywać się przy użyciu wody o wysokiej czystości. Do skóry suchej-wrażliwej dobrze wybrać delikatne mleczka natomiast do skóry tłustej-wrażliwej preparaty typu syndet o obniżonej zawartości środków powierzchniowo czynnych. Po zakończeniu oczyszczania, każdorazowo twarz należy spłukać obfitą ilością wody. Należy pamiętać, iż zaburzenia właściwości barierowych naskórka nie tylko sprzyja nadmiernej utracie wody ale również naraża skórę na wzmożoną penetrację ksenobotyków mogących wywołać niepożądaną reakcję immunologiczną. Kosmetyki pielęgnacyjne powinny opierać się na substancjach nawilżających bezpośrednio (wiążąc wodę w stratum corneum) takich jak gliceryna lub pochodne PCA oraz surowcach filmotwórczych, zostawiających na skórze ochronny film. Pożądana jest również obecność  substancji przeciwpodrażnieniowych,  łagodzących oraz antyoksydacyjnych obniżających produkcję prozapalnych cytokin (witamin E, C i A, również związków, takich jak: selen, miedź, cynk). 
 
Niektóre czynniki, takie jak stres lub promieniowanie UV, zwiększają podatność na podrażnienia. W związku z powyższym pielęgnacja dzienna skóry wrażliwej powinna opierać się również na ochronie przeciwsłonecznej.  
 
Unikaj!
- substancji lub preparatów o działaniu keratolitycznym
- substancji wybielających 
- etanolu
- kationowych środków powierzchniowo czynnych, 
- anionowych środków powierzchniowo czynnych o potencjalnym działaniu drażniącym (SLS i SLES)
- wysokich stężeń substancji aktywnych
- nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV 
- mechanicznych uszkodzeń skóry (np. silne tarcie ręcznikiem)
- kompozycji zapachowych, konserwantów, barwników
 
Cenne składniki
- emolienty: masło cupuacu, masło karite shea i nilotica, olej jojoba, olej kokosowy frakcjonowany, makadamia, olej ryżowy, olej z awokado, olej z pestek winogron, skwalan, wosk pszczeli, ceramidy, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe, triglicerydy.
- hydrolaty do cery wrażliwej: rumianku rzymskiego, z nasion marchwi, różany, neroli (kwiatów pomarańczy), bławatkowy, kocanki włoskiej, z lipy.
- substancje przyspieszające gojenie, przeciwzapalne i łagodzące: alantoina, witamina B5 - pantenol, tlenek cynku, ekstrakt glicerynowy ze spiruliny, aloe vera żel.
 
 
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj